خانه    پروژه ی بین المللی هزارو یک شهر

 * مطالب زیر صرفا جهت معرفی پروژه عظیم هزارو یک شهر در منطقه 22 میباشد:

پروژه ی بین المللی هزارو یک شهر

هزار و يک شهر، هزار و يک ايده است در دل يک مجموعه گردشگري مدرن در کلاس جهاني. مجموعه‌اي که دروازه اي به ايراني بهتر و پر رونق‌تر با مردمي شادتر و سرزنده‌تر است.

پروژه ی بین المللی هزارو یک شهر ، در زميني به وسعت 139 هکتار در منطقه 22 تهران در حال ساخت است.

اين پروژه يک مقصد گردشگري در کلاس جهاني است و علاوه بر جذب گردشگر داخلي مي تواند در بازار بين المللي به‌خصوص بازار کشورهاي اسلامي، سبکي نو و منحصر به ايران خلق کند.

__________________________________________________________________________

شهر قصه

شهر‏قصه، قلب تپنده‌ي هزار و يک شهر است.

بزرگترين پارک تفريحي غرب آسيا تا شرق اروپا، شهر قصه يک تم‌پارک (Theme Park) است با 45 رايد و 28 جاذبه در 7 ديار (Land) و در مساحت 38 هکتار که بر اساس مسترپلان شرکت Forrec کانادا طراحي شده و در دست ساخت مي‌باشد.

جاذبه‌هاي شهر‌قصه بر اساس تجلي‌هاي “خيال ايراني” در فرهنگ و تمدن و تاريخ ايران زمين و در عرصه‌هاي گوناگون هنري از قبيل معماري، نمايش، موسيقي، فيلم، هنرهاي تجسمي، شعر و ادبيات، آداب و رسوم، بازي‌ها، جشن‌ها، غذاها و… طراحي شده است. شهر‏قصه آغاز فصل جديدي در گردشگري مدرن در ايران است.

پروژه ی بین المللی هزارو یک شهر

 هفت گنبد :

هفت گنبد در نقطه مرکزي شهر‏قصه و نماد خيال ايراني است.

“هفت گنبد” شرح هفت افسانه است که توسط هفت شاهزاده از هفت سرزمين، در هفت گنبد، در هفت روز هفته، براي بهرام گور تعريف مي‌شده است.

هفت گنبد يا “هفت پيکر” اثر نظامي گنجوي شاعر بزرگ قرن ششم هجري است. قدرت تخيل وي در ميان شاعران پارسي‏گوي زبانزد است.

هفت گنبد به هفت ستاره يا هفت فلک منسوب است: فلک اول ماه (قمر)؛ فلک دوم تير (عطارد)؛ فلک سوم ناهيد (زهره)؛ فلک چهارم مهر (خورشيد)؛ فلک پنجم بهرام (مريخ)؛ فلک ششم برجيس (مشتري)؛ فلک هفتم کيوان (زحل)

 ديار 1: ديار آفرينش :
ورود به شهرقصه با قصه آغازين است؛ قصه‌ي نخست، قصه‌اي که شنونده و خواننده‌اي نداشت، پس جهان و کائنات و مخلوقات آفريده شدند تا قصه‌ي آفرينش شنيده شود.

صحن ورودي شهرقصه با روايت هايي از قصه‌ي آفرينش شکل مي‌گيرد؛ از نگاه دين، اسطوره و علم که هرکدام رويکردي به خلقت دارند. آغاز قصه با آفرينش و روايات آن است.

اين ديار با الهام از معماري مشهور “باغ ايراني” طراحي و ساخته شده است و با عمارت سردر باغ ملي ما را به تهران قديم دعوت خواهد کرد.

پروژه ی بین المللی هزارو یک شهر

ديار 2 ديار تاريخ :

شهرقصه در دل “هزار و ‏يک شهر” در کلان شهر تهران است و با تهران قديم آغاز مي‌شود.

نگاهي به پايتخت ايران در 200 سال گذشته و از آنجا نگاهي به چند هزار سال تاريخ ايران. گذري از دوران مختلف، از تخت جمشيد و طاق کسري تا چغازنبيل و مقبره دانيال نبي؛ نگاهي به شکوه ايران‏شهر در دوران گذشته.

اين ديار با جمع‌آوري عناصر باشکوه معماري ايراني در کنار مجسمه‌ها و نقش برجسته‌ها، آئين‌ها، نمايش‏‌ها و کارنوال‏‌ها، پوشاک و البسه و … مي‌تواند در يک نگاه، بيننده را با عظمت ميراث مادي و معنوي ايران اسلامي، آشنا کند.

 ديار 3: ديار راه ابريشم

تجارت ابريشم نمادي است براي معرفي هيجان‏‌انگيزترين جاده‌ي تجاري دنياي قديم، تجارتي که سرزمين‌ها و تمدن‌هاي بزرگ جهان کهن را به يکديگر متصل مي‌کرد.

اين سفر زميني طولاني يکي از اعجاب‌انگيزترين سفرهاي دنيا است؛ از شرق آسيا تا غرب اروپا؛ چين، هند، ايران، ترکيه و ايتاليا، ميزبان کاروان‏هايي بودند که براي تجارت کوه‌ها، دشت‌ها و صحراها، از گرم‌ترين تا سردترين نقاط جهان را در مي‌نورديدند؛ کاروان‌هايي که به همراه کالاها، انديشه و فرهنگ و هنر و آداب و رسوم را با خود به دل مهم‌ترين امپراطوري‌هاي آن زمان مي‌بردند.

جاذبه‌هاي اين ديار با الهام از اين جاده و سفرهاي آن طراحي شده است.

 ديار4 :دیار ماجرا

چه در هيجانات سينماي معاصر جهان، چه در هيجانات روايت‏‌هاي متون کهن همچون “هزار و يک شب”، عناصري از يک جنس نهفته‌اند.

فراز و فرودهاي دراماتيک، خيال‌پردازي‌هاي شاعرانه. بال و پر گرفتن خيال آدمي، در اين ديار ماجراها خواهد آفريد. از هفت خوان رستم در شاهنامه فردوسي تا افسانه‌هاي قلعه سنگباران، مواجهه با ديوها و جادوگران تا گذار از کوه‌ها و درياها، فتح قلعه‌ها و شهرها توسط سمک عيار و… جاذبه‏‌هاي اين ديار الهام گرفته از معماري هاي بدوي بشر در دل کوه و صخره تا ساختمان‌هاي اعجاب انگيز قلاع و دژها است.

 ديار 5: دیار اسطوره

در دل روايات و حکايات کهن، اين اسطوره‏‌ها هستند که از سرزمين‌هاي دور و نزديک، همانند هفت شاهزاده از هفت سرزمين، داستان‌هاي نسبت بشر را با هستي، جان مي‌بخشند، اين اساطير هستند که خلق آنها بخشي از تلاش بشر براي فهم و توجيه دنياي اطرافش بوده است.

اساطيري از هند و روم، از اروپا و يونان تا اساطير ايراني در اين ديار جايگاهي دارند. اسطوره، کلمه‌اي معرب است از واژه يوناني هيستوريا (historia) به معني «جستجو، آگاهي، داستان». هسته اصلي اين ديار جستجو‌ها و داستان‌هاي بشر براي کسب آگاهي و شناخت نيروي بي‏کران طبيعت در کنار دغدغه‌هاي ناشي از ناشناخته‌ها و قدرت‌هاي غريب اين دنيا است.

ديار 6 : دیار آینده
دنيا چگونه خواهد شد؟ کار تخيلات علمي بشر به کجا خواهد کشيد؟ ايران آينده چگونه مرزهاي تخيل را درخواهد نورديد؟ داستان‏‌هاي علمي و تخيلي علاوه بر پرورش فکر و آينده نگري کودکان و نوجوانان، براي بزرگسالان نيز مفرح و خيال انگيز است. نگاه فانتزي به آينده و چگونگي آن، پيشرفت‌هاي بشر و تغييرات دنياي معاصر بستر تم اين ديار است. چه بسيار کودکاني که با خواندن تخيلات نويسنده‏‌ها از هواپيما و زيردريايي، سال‌ها بعد آن ها را اختراع کردند و چه بسيار بزرگسالاني که به نوشته‌هاي خيالي نويسنده‏‌ها خنديدند. در اين ديار، پرواز تخيل انسان امروز درباره جهان فردا به نمايش در خواهد آمد.

 ديار 7: ديار بازي

بازي، شغل کودک است. اگر با زاويه ديد کودکان به دنيا نگاه کنيم ما نيز هر روز بازي مي‏کنيم. بازي کارمند و کارگر، بازي دزد و پليس ، بازي بيمار و پزشک، بازي شاگرد و معلم، و… کدام يک مشغول بازي است؟ کودک يا ما؟ همه اين‌ها براي کودک بازي است، بازي زندگي!

در اين ديار به دنياي کودکي و بازي‌هاي آن باز خواهيم گشت، قهرمانان خيال کودکان در اين ديار زنده خواهند شد و بازي خواهند کرد. سرگرمي‌هاي آموزشي و رايدهاي متنوع، دياري جذاب را براي پرورش خيال کودکان به وجود خواهند آورد.

________________________________________________________________________________________________________

آتیسان 

آتيستان يکي از شهر هاي هزار و يک شهر است، مکاني براي رونق بخشيدن به سرمايه هاي فکري ايران از طريق ارتقاء فرهنگ نوآوري. با 180 کور ظرفيت فيبر نوري و به عنوان نقطه کانوني کوريدور فناوري تهران، اين اولين پارک فناوري هاي نوين بخش خصوصي، در سه فاز و شش ناحيه کاربري ساخته مي شود.

با داشتن برج IT و مرکز گردهمائي، مجتمع تجاري، شهر دانش و هتل پنج ستاره بين المللي، شهر خلاقان فردا ساخته مي شود براي حضوري تاثير گذار در بازار دانش و فناوري جهاني. اينجا مجموعه اي است براي حمايت از شرکت هاي دانش بنياني که فرداي فن آوري ايران و جهان را مي سازند، افراد خلاقي که کارآفرينان دنياي آتي هستند.

______________________________________________________________________________

مجتمع شهرزاد
مجتمع تجاري شهرزاد، بعد از شهرقصه دومين زير پروژه‌ي هزار و يک شهر از نظر اهميت است، صاحبان برندهاي معتبر و تجار حرفه‌اي، ارزش بودن در کنار جذاب ترين محل تفريح خانواده‌هاي ايراني در کلان‌شهر تهران را مي‌دانند.

اين مجتمع عظيم تجاري در زميني به مساحت 35 هکتار و سطح قابل اجاره مفيد 380،000 متر مربع، در دست ساخت است.

شهرزاد تنها يک مرکز خريد نخواهد بود، بلکه تجربه اي جديد از خريد همراه با تفريح و سرگرمي براي مشتريان به ارمغان خواهد آورد. اين مجتمع تجاري فرهنگ خريد و مراکز خريد را در کشور تغيير خواهد داد.

پروژه ی بین المللی هزارو یک شهر

طراحي
نام مجتمع در مقابل طراحي و کاربري مدرن آن، برگرفته از نام شهرزاد قصه‌گو در داستان‌هاي هزار و يک شب است. شهرزاد هرکه باشد و هرچه باشد، نماد و سمبل‌زني است که با گفتار و کردارش در هزار و يک شب، تاريخ را تغيير داده.

مجتمع تجاري شهرزاد همچون آهنربايي انسان‌ها را براي به دست آوردن کالا و مايحتاج زندگي شهري و مدرن بشر، و در حقيقت براي زندگي‌کردن با لذت بيشتر در دنياي امروز، به خودش جلب مي‌کند.

 شهرزاد نه تنها مديون ظرافت‌ها و زيبايي‌هايش در گردهم‌آوري صحيح و علمي صد‌ها برند معتبر، کالاهاي مورد نياز و محصولات خيال انگيز است، بلکه مزيت و ويژگي بي‌بديل شهرزاد، واقع شدن آن در کنار بزرگترين تم پارک ايران و خاورميانه – يکي از جاذبه هاي توريستي تهران و ايران- يعني شهر‌قصه است.

در طراحي معماري شهرزاد از معماري ايراني- اسلامي الهام گرفته شده‌است. مجتمع تجاري شهرزاد که توسط شرکت Woods Bagot از استراليا طراحي شده از 7 بلوک تشکيل شده‌است که توسط 7 اتريوم به هم مرتبط هستند.

 

حياط مرکزي در مرکز مجتمع تجاري شهرزاد، محل انواع سرگرمي‌ها بوده و انواع مراسم و جشن‌ها در آن برگزار خواهد شد. همچنين پل ارتباطي به سبک بازارهاي سنتي، فاز 1 و 2 شهرزاد را بهم متصل مي‌کند.

 

 هفت آتريوم، هفت بلوک ساختمان شهرزاد را به‌هم متصل مي‏کند.

هر کدام از اين آتريوم‌ها طراحي نقوش و موتيف‏‌هاي خودش را دارد تا علاوه بر ايجاد زيبايي و تلفيق معماري روم باستان با معماري ايراني در گرداگرد حياط مرکزي، امکان مسيريابي بهتر را به بازديد کنندگان بدهد و گردش خوش‌آيندي را ايجاد کند.

هفت گونه تزيين و نقش با الهام از عناصري چون: شش ضلعي، همانند معماري کندوي زنبور؛ مقرنس يا آهوپاي، با الهام از گره‌چيني‏‌هاي معماري ايراني اسلامي؛ رواق، با الهام از معماري ايراني اسلامي در بازارها و مساجد؛ خشتي، با الهام از آجرچيني و هنرهاي بدوي معماري ايران؛ تار و پود، با الهام از هنر پارچه و فرش‌بافي ايران؛ بلور؛ با الهام از تراش هندسي در آينه کاري ايراني و دايره نماد حرکت، نقشي از گردونه زمان که نه آغازي دارد و نه پاياني. که فرم کلي شهرزاد نيز همين خاصيت را دارد.

مشاوران
از آنجايي که سياست شرکت مبني بر ايجاد بزرگترين مجتمع تجاري در ايران است، از همان ابتداي امر از بهترين مشاوران داخلي و خارجي استفاده شده است. از جمله اين مشاوران عبارتند از:

 

شرکت Forrec کانادا که طراحي مستر پلن کلي زمين پروژه را انجام داده است.
شرکت Woods Bagot استراليا که طراحي مجتمع تجاري شهرزاد را انجام داده است.
شرکت Aurecon در آفريقاي جنوبي که مشاور مهندسي و ساخت مجتمع تجاري را بر عهده داشته اند.
شرکت JC Williams که خدمات مشاوره اي مجتمع تجاري را انجام داده اند.

 ______________________________________________________________________________________________________________

برج هاي اداري و هتل آپارتمان

هزار و يک شهر هم شهر را زير پا دارد و هم طبيعت را در کنار. ‌برج‌هاي چهار قلوي اداري و هتل آپارتمان در 22 طبقه و با زيربناي کلي 211،000 مترمربع و مساحت مفيد 103،000 مترمربع ساخته خواهند شد.

دفاتر برندهاي معتبر مستقر در مجتمع تجاري شهرزاد، هتل آپارتمان هاي مجلل و دفاتر شرکت‌هاي IT منطقه، تنها بخشي از کاربري هاي اين برج‌ها است.

 

_____________________________________________________________________________________________________________

 هتل ها

 

هتل 3 ستاره سندباد با 350 اتاق و زيربناي 30،000 مترمربع، ميزبان ميهمانان خود است. اين هتل مکاني مناسب براي اقامتي لذت‌بخش و با قيمتي مناسب براي خانواده‌ها مي‌باشد.

 

 هتل چهار ستاره سيراف:اگر شما علاقه‌مند باشيد تا از امکانات بيشتري استفاده کنيد اما پول يک هتل پنج ستاره را نپردازيد، در هزار و يک شهر هتل چهار ستاره نيز ساخته خواهد شد.

اين هتل خانوادگي، در کنار هتل سه ستاره و مابين شهرزاد و شهرقصه با زير‌بناي 27،000 مترمربع واقع شده و داراي 250 اتاق است.

هتل پنج ستاره اورنگ در ارتفاع کوه‌پايه و در گوشه شمال غربي هزار و يک شهر هتلي پنج ستاره طراحي شده است.

اين هتل در ارتفاع بالاتري نسبت به کل پروژه واقع شده و بالطبع اقامت‌کنندگان در اين هتل به کل پروژه ديد خواهند داشت. اين هتل با وسعت 50،000 مترمربع و با 200 اتاق ساخته خواهد شد.

 

_______________________________________________________________________________________________________________

 سایر جاذبه ها……

نگارستان تهران :

 

شد و گسترش هنر ايران، به خصوص هنر معاصر ايران که در خاورميانه يک سر و گردن از کشورهاي اطراف بالاتر است، نياز به يک بازار خريد و فروش و گالري‌هاي استاندارد براي نمايش آثار هنري را بسيار جدي مي کند.

نه تنها حراجي‌هايي با کيفيت بين‌المللي براي آثار ايراني و خارجي در شهر هنر برپا خواهند شد، بلکه سالن‌ها و گالري‌هايي در استاندارد جهاني نيز در شهر هنر ساخته مي‌شوند.

 

مرکز مطالعات اسلامی شبستان
استقبال جوانان و نوجوانان از هزار و يک شهر، فرصتي ايده‌آل براي گردهم‌آيي و آشنايي جوانان و نوجوانان با مفاهيم و معاني دين اسلام به وجود مي‌آورد، آن‌هم با استاندارد‏‏هاي روز مطالعه در جهان معاصر. اين مرکز به عنوان پايگاهي براي بحث و تبادل نظر ميان افراد صاحب‌نظر در حوزه‌ي انديشه‌هاي اسلامي و جايگاهي براي نشر و تبليغ معارف اسلامي و آموزه‌هاي اصيل آن است.

 

پروژه ی بین المللی هزارو یک شهر

 

 

مقالات مربوطه

3 نظرات

  1. admin

    The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters

    1. admin

      The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.