خانه    دریاچه چیتگر شهدای خلیج فارس
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

دریاچه چیتگر شهدای خلیج فارس

دریاچه چیتگر شهدای خلیج فارس

دریاچه چیتگر ، بزرگ ترین دریاچه مصنوعی کشور

امروزه دریاچه وسیع و مصنوعی چیتگر نه تنها یکی از جاذبه های تفریحی کلان شهر تهران محسوب می‌شود، بلکه بزرگ ترین دریاچه مصنوعی کشور نیز هست.

این مجموعه تفریحی با وسعت ۲۵۰ هکتار که ۱۳۰ هکتار آن به خود دریاچه اختصاص دارد، در غرب تهران و منطقه ۲۲ شهری واقع شده است.

دریاچه چیتگر شهدای خلیج فارس از جنوب به #پارک جنگلی چیتگر می‌رسد و از شمال و بخش شرقی با بافت مسکونی منطقه همراه است، به طوری که در طی روز و شب هنگام، انعکاس نور و تصویر ساختمان ها و آسمان خراش های منطقه را در آب های نیلگون دریاچه خواهید دید.

پروژه برتر

جالب است بدانید پس از آن که ارزیابانِ انجمن بین المللی مدیریت پروژه در تابستان ۱۳۹۴ به تهران آمدند و از دریاچه چیتگر بازدید داشتند، با ارزیابی مثبت خود از این مجموعه تفریحی گردشگری، آن را یکی از 10 پروژه برتر جهان در سال ۲۰۱۵ معرفی کردند. 

این دریاچه که در ابتدا چیتگر نام داشت پس از مدتی تغییر نام پیدا کرد. از آن جایی که محدوده دریاچه شباهت هایی با نقشه ایران دارد و همچنین به جهت پاسداشت دلاوری و ها و فداکاری های شهیدان گران قدر خلیج فارس، نام دریاچه خلیج فارس بر آن نهاده شد. 

دریاچه چیتگر شهدای خلیج فارس

دریاچه چیتگر

یا دریاچه شهدای خلیج‌فارس دریاچه‌ای مصنوعی است که در شمال غرب تهران و در منطقه ۲۲ شهرداری تهران واقع شده‌است.

مساحت این دریاچه ۱۳۰ هکتار است و در مجاورت آن ۱۲۰ هکتار مجموعه تفریحی نیز در پهنه خشکی ایجاد شده است.[۲] دریاچه مصنوعی چیتگر در شمال پارک جنگلی چیتگر قرار گرفته و جنوب دریاچه به آزاد راه تهران-کرج، شمال آن به بزرگراه همت، شرق آن به بزرگراه آزادگان می‌رسد و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود می‌باشد.[۳] منبع تأمین آب دریاچه رودخانه کن می‌باشد و به واسطه سیکل بسته و ایزوله سامانه انتقال آب آن هیچگونه آب دیگری وارد دریاچه نمی‌شود.

تاثیرات آب و هوایی

دریاچه چیتگر و پارک جنگلی چیتگر به دلیل قرارگرفتن در مسیر بادهای غربی- شرقی تهران می‌توانند علاوه بر تلطیف هوا و بالا بردن رطوبت در سطح شهر تهران با استقرار کاربری‌های تفریحی – گردشگری مناسب سهم به سزایی در جذب گردشگران داخلی و خارجی داشته باشد. این دریاچه همچنین علاوه بر ایجاد چشم‌اندازهای زیبا و منحصربه‌فرد می‌تواند سبب کاهش خطرات ناشی از سیلاب‌های فصلی و همچنین تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی گردد.

تاریخچه

سابقهٔ طرح ساخت این دریاچه به تدوین نخستین طرح جامع شهر تهران در سال ۱۳۴۷ بازمی‌گردد که در آن ساخت دریاچه‌ای در غرب شهر تهران پیش بینی شده بود ولی ساخت این دریاچه به دلیل محدودیت‌های فنی و بودجه‌ای تا سال‌ها مسکوت ماند. سرانجام در پیش زمینه مطالعاتی، از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۹، مطالعات جزئی و دقیقی در مقاطع مختلف از سوی مشاور صورت گرفت و ابهامات طرح بررسی و تکمیل شد.

ساخت دریاچه چیتگر شهدای خلیج فارس از طریق حوزه معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران به سازمان مهندسی و عمران شهر تهران واگذار شد. به واسطه خاص بودن نوع پروژه (سازه آبی) لازم بود تا از شرکتهای متخصص در این زمینه بهره گرفته شود. از همین رو شرکت آرماتور پردیس به عنوان مدیریت طرح پروژه انتخاب شد.

آبگیری

در مهرماه سال ۱۳۸۹ عملیات اجرایی پهنه آبگیر و از تیرماه سال ۱۳۹۱ عملیات اجرایی پهنه ساحلی توسط پیمانکار طرح شرکت سابیر و بر اساس مطالعه و طراحی شرکت مهندسی سد تونل پارس (اشتوکی پارس) آغاز شد. فاز اول پروژه دریاچه چیتگر با نام شهدای خلیج فارس در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ افتتاح شد.[۴] پس از اتمام فاز اول، ساخت فاز دوم طرح به مساحت ۱۴۰ هکتار در جنوب بزرگراه حکیم شامل جزایر آبی، محور چهار باغ، پارک آبی و مونوریلچیتگر دردستور کار شهرداری قراردارد

مشخصات فنی

 • وسعت کل مجموعه در حدود ۲۵۰ هکتار است که ۱۳۰ هکتار آن پهنه آبگیر (دریاچه) و مابقی پهنه ساحلی است. تراز تاج دایک دریاچه ۱۲۶۸٫۵ متر از سطح دریا می‌باشد و تراز حداکثر آب دریاچه ۱۲۶۷٫۵ می‌باشد. آبگیری دریاچه در فصول پرآبی رودخانه کن از ابتدای دی ماه تا پایان فروردین انجام می‌شود.
 • حجم دریاچه پشت سد نیز درحدود ۶٫۹ میلیون متر مکعب برآورد می‌گردد.
 • طول تاج سد دریاچه ۷۳۰ متر و عرض آن ۱۲ متر، محیط دایک ساحلی پیرامون دریاچه ۴۱۰۰ متر و قطر دریاچه ۱۸۰۰ متر می‌باشد.
 • عمق دریاچه در کناره‌ها بین یک‌ونیم تا دومتر است، اما در اواسط دریاچه عمق به ۱۲ متر هم می‌رسد

امکانات تفریحی

 • محیطی زیبا و دلنشین برای گردشگران منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای
 • چشم‌اندازهای زیبا و متنوع با توجه به عناصر عملکردی درونی و بیرونی دریاچه
 • جزایر تفریحی، جزایر حیات وحش، جزایر آموزشی، اسکله قایقرانی، پارک آبی، باشگاه ورزش‌های آبی، اسکله تفریحی، امکانات خدماتی رفاهی، شهربازی و امکانات اقامتی از جمله امکانات تفریحی این مجموعه می‌باشد.
 • این مجموعه به دلیل مجاورت با پارک جنگلی چیتگر، پارک جنگلی لتمال کن، پارک ارم، محور چهار باغ، مجموعه ورزشی آزادی، شهر بازی هزار و یک شهر، پردیس اسب سواری، آبشار تهران و روددره کن (بوستان جوانمردان) قابلیت مناسبی برای برطرف سازی نیازهای تفریحی – گردشگری شهروندان تهرانی دارد

تاثیرات زیست محیطی

 • با توجه به موقعیت قرار گیری دریاچه و جهت باد غالب شهر تهران (شمال غرب – جنوب شرق) نقش دریاچه چیتگر در نفس گیری تلطیف هوا و بالا بردن رطوبت شهر تهران خصوصاً در منطقه غرب آن حائز اهمیت است
 • تأثیرات مثبت در جهت ارتقاء شرایط اکولوژیکی منطقه
 • دریاچه به عنوان پهنه آبی برای کسانی که امکان مسافرت به شمال را ندارند و یا می‌خواهند در تعطیلات کوتاه مدت آخر هفته زمانی را در کنار آب سپری کنند
 • اسکان پرندگان مهاجر و کمیاب در این دریاچه

 

اهداف شکل گیری دریاچه

 • بالا بردن توان اکولوژیکی منطقه از طریق ایجاد و ارتقاء قابلیتهای تفریحی تفرجی
 • جلب توریسم و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ایجاد اشتغال و …
 • کمک به رشد و توسعه اقتصادی
 • ایجاد چشم‌اندازهای زیبا، دل‌انگیز و منحصر به فرد برای منطقه
 • امکان کاهش خطرات ناشی از طریق هدایت روانابهای سطحی بر دریاچه
 • تلطیف هوای منطقه ۲۲، حوزه غرب و شهر
 • پاسخ به برخی نیازهای فیزیولوژیکی و روانی شهروندان

مزیت های اقتصادی و اجتماعی

 

 • ایجاد محیطی سالم جهت پر کردن اوقات فراغت
 • اشتغالزایی حاصل از خدمات جنبی
 • درآمدزایی ناشی از رونق صنعت توریسم
 • ایجاد ارزش افزوده منطقه به خصوص در کاربریهای اطراف دریاچه

 

تاج سد دریاچه

سد دریاچه چیتگر شهدای خلیج فارس از یک سو امکان ذخیره آب یا آبگیری مخزن دریاچه را فراهم کرده و از سوی دیگر به واسطه محل قرارگیری و مجاورت با بزرگراه شهید حکیم، از منظرگاهی مناسب نسبت به تمام بخشهای پروژه برخوردار است.

این سازه با معماری خاص و نورپردازی مناسبی که در پروژه محوطه سازی و احداث ابنیه تاج سد دریاچه شهدای خلیج فارس ایجاد کرده، جاذبه‌ای توریستی یافته است.

از این رو محوطه سازی و نصب ابنیه فلزی تاج سد را باید یکی از مهمترین اقدامات مربوط به گام دوم پروژه احداث دریاچه شهدای خلیج فارس دانست.

سازه

بخش اصلی این پروژه شامل سازه ای قوسی شکل به ارتفاع حدود 15 متر می باشد. سایر بخش های سازه تاج سد را قوس های کوچکتر در طرفین سازه اصلی تشکیل می دهند به طوری که 3 سازه قوسی در غرب و 4 سازه قوسی در شرق سازه اصلی قرار می گیرند؛ سازه هایی که هرچه از قوس اصلی فاصله می گیرند، کوچک و کوچکتر می‌شوند تا به لحاظ جنبه های معماری، تداعی‌کننده موج‌هایی باشند که در اثر برخورد سنگ به سطح آب ایجاد شده است.

در قسمت میانی تاج سد، بخش منظرگاه که زیر بزرگترین سازه قوسی شکل قرار دارد، اشراف کامل به دریاچه 130 هکتاری غرب پایتخت را برای بازدیدکنندگان از این مجموعه فراهم می‌کند.

تاج

بر اساس این گزارش، جانشین مجری طرح های ویژه سازمان مهندسی و عمران شهر تهراناعلام کرد: برای ساخت سازه قوس‌های فلزی تاج سد بیش از 270 تن فولاد مصرف شده است.

اجرای 10 هزار متر مربع سنگفرش و 750 متر طول مسیر دوچرخه سواری روی تاج سد که در راستای تکمیل رینگ دوچرخه‌سواری پیرامون دریاچه احداث شده است، از دیگر اقدامات انجام شده در این پروژه است.

اجرای 7000 مترمربع پوشش کامپوزیت روی بدنه قوس‌های فلزی و نصب 1100 عدد فلاورباکس بتنی در شیب پایین سد دریاچه، بخشی دیگر از احجام عملیات عمرانی در پروژه محوطه‌سازی و احداث ابنیه تاج سد دریاچه شهدای خلیج فارس می‌باشد.

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

مقالات مربوطه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.